Artykuł Wywiad

Emirackie galerianki. Arabski kraj podwójnych standardów


Podziel się:

z: Newsweek.pl

– Z jednej strony alkohol czy seks bez ślubu są tu prawnie zakazane, z drugiej dostaniesz je, kiedy tylko zechcesz, jeśli masz pieniądze. Dostępność do nocnych klubów, kobiet i łatwego życia jest tu niewiarygodnie łatwa. To kusi Europejczyków – mówi Aleksandra Chrobak, autorka książki „Beduinki na Instagramie”, która 5 lat mieszkała w Zjednoczonych Emiratach Arabskich.

Kobiety w Zjednoczonych Emiratach Arabskich są trzymane w złotych klatkach i rzadko wypuszczane na wolność. Nie wyjdą z domu, nie pomalują paznokci, nie poprowadzą samochodu bez zgody męża. Czekają na niego, gdy ten szaleje z kolegami na quadach, nie wraca na noc. Na wspólnych wakacjach on często serfuje na desce, ona siedzie w nikabie pod parasolem i przygląda się jego zabawie. Sama prawdopodobnie nigdy nie kąpała się w morzu. – Małżeństwa żyją w oddzielnych światach; trudno tu mówić o miłości czy wolności. Ale są obszary, w których w minimalnym stopniu kobiety mogą zaspokoić te potrzeby – mówi „Newsweekowi”” Aleksandra Chrobak.

Tinder po emiracku

Chrobak ma na myśli m.in. galerie handlowe. Wszystko, co się tu wydarza, pozostaje w dyskrecji. – Na początku nie rozumiałam, dlaczego ludzie chodzą tu bez toreb i nikt niczego nie kupuje. Kobiety przychodzą, a czasami przyjeżdżają specjalnie z innego emiratu, do centrum handlowego w pełnym makijażu, rozpinają abaje, rozpuszczają włosy. Mężczyźni je obserwują, zarzucają sieci i polują; z tym, że żon w galerii się raczej nie szuka – mówi autorka. Dla obu stron jest jasne, że chodzi o romans lub jednorazową przygodę. – Taki „tinder po emiracku” [aplikacja randkowa na telefon]. Wymieniasz się numerami telefonów, umawiasz się na telefoniczny romans, a nawet i szybki seks w samochodzie na parkingu albo wynajetym przez faceta mieszkaniu.

Dziewictwo do ślubu? Teoretycznie tak powinno być. W praktyce wiele kobiet ma za sobą pierwsze doświadczenia seksualne wcześniej. – Tutaj to nic takiego, można sobie łatwo z problemem poradzić. W ZEA przed zawarciem małżeństwa wykonuje się testy genetyczne – często dochodzi bowiem do ślubu między krewnymi, więc przy okazji badań można zrobić sobie „cerowanie” – ale zabieg reperowania błony dziewiczej jest w Emiratach dla panien nielegalny. Można go jednak wykonać w podziemiu albo w dziesiątkach klinik za granicą, np. w Turcji – tłumaczy Chrobak. Choć i tego teoretycznie nie wolno… A jeśli kobiety nie stać na zabieg? – Może zaopatrzyć się w tabletki, które wywołają krwawienie podczas nocy poślubnej.
li mogą zapłacić za skalpel i chirurga – zauważa autorka i dodaje: – Operacji plastycznych robi się tu mnóstwo, czasem hurtowo – powiększenie biustu, korekcja nosa, liposukcja, modelowanie ramion i zmniejszenie żołądka za jednym zamachem. Państwo płaci.

Jeśli zdarzy się „wpadka”, ciążę można usunąć. Z aborcją jest podobnie jak w Polsce: teoretycznie dopuszcza się ją tylko, gdy życie matki lub dziecka są zagrożone (w przypadku gwałtu mieszkanki ZEA nie mają do niej prawa). Oficjalnie dotyczy kobiet zamężnych. – Nieoficjalnie: wpadniesz, usuwasz. Ciąża poza małżeńska jest zresztą w Emiratach karalna – mówi Aleksandra Chrobak. – Podobnie jest z antykoncepcją – tylko dla małżeństw. Ale aptekarz rzadko pyta o stan cywilny, sprzedaje tyle pigułek, ile trzeba.

Wolność kupowania

Odkrytych ciał kobiet poza mężami – teoretycznie – nikt nie ogląda, ale salony piękności pękają w szwach. To proste – nie będziesz zadbana, mąż znajdzie sobie kolejną żonę. – A mieszkanki ZEA nie lubią się wysilać. Po co mają pocić się na siłowni, jeśli mogą zapłacić za skalpel i chirurga – zauważa autorka i dodaje: – Operacji plastycznych robi się tu mnóstwo, czasem hurtowo – powiększenie biustu, korekcja nosa, liposukcja, modelowanie ramion i zmniejszenie żołądka za jednym zamachem. Państwo płaci.

A dla Emiratek pieniądze są ważne. Kupują na potęgę. Nigdy publicznie nie pokażą się w nowych ubraniach (bo te będą ukryte pod czarną, długąabają)? Nieważne! Chcą być modne. Mają pełne szafy butów i ciuchów. Zwykle wybierają świecące dodatki, złote zegarki, eleganckie, oryginale torebki. I drogie samochody w pastelowych kolorach, które wysadzają dodatkowo kryształkami Swarovskiego. – Pokazują w ten sposób swój status i podnoszą poczucie własnej wartości. Dla kobiet tutaj zakupy są jedną z tych nielicznych sfer, w których mogą o czymś decydować same. Moda to ich jedyna niezależna od decyzji męża przestrzeń. Bo nawet jeśli kobieta ma samochód, nie może wyjechać do miasta, jeśli nie pozwoli jej na to mąż, ojciec czy brat, także młodszy o kilka lat. Ale to radość, gdy uda się dostać zgodę, zabrać koleżanki na przejażdżkę za przyciemnionymi szybami, zdjąć chusty, zrobić makijaż i szaleć robiąc selfie! – opowiada nam Polka o swoich doświadczeniach z ZEA.

Szczególnie popularny jest tu Snapchat. Wrzucasz zdjęcie, a ono zaraz i tak zniknie. Nie można go ściągnąć ani zrobić screena, więc nie ma obaw, że trafią w niepowołane ręce. Muzułmanki mają w sieci pewną dozę prywatności. Bo sąsiedzi i koledzy z pracy nigdy nie widzieli ich bez chust. Dziewczyny mogą więc wirtualnie wyjść poza cztery ściany. Mogą pokazać, jak naprawdę wyglądają, jak lubią się ubierać, jaki mają styl. – I zaspokoić narcystyczne potrzeby, które mają, jak wszyscy. Dobrze widać to właśnie w centrach handlowych, gdzie w toalecie w kilka minut z twarzy znika zasłona, z głowy chusta, pojawia się wyrazisty make up, panie wdzięczą się przed lustrem i pstrykają sobie dziesiątki zdjęć. Po kilku chwilach wracają do wcześniejszego wyglądu. Brat już czeka na nie w aucie, szybko zasłaniają twarz i wracają do domu – opowiada Ola Chrobak.

Najważniejszy kontrakt w życiu

– Kobietom tutaj czasem niewiele więcej w życiu zostaje. Małżeństwo w ZEA to rosyjska ruletka, nie wiadomo, jaki będzie mąż. Może trafi się ktoś bardzo bogaty, ktoś kto „zapewni wszystko”. Ale nie wolność – wyjaśnia autorka. – Muzułmanki nieraz tłumaczyły mi, że islam jest „rajem dla kobiet”, bo „nie mają żadnych problemów”: nie muszą myśleć o rachunkach, o wydatkach czy nauce. Kobieta jest zwolniona z odpowiedzialności finansowej za dom, a jak pracuje, pieniądze i tak są tylko dla niej. Z tego punktu widzenia, małżeństwo „się opłaca”.

Muzułmanki są tu doskonale zorientowane w trendach i wybredne wobec prezentów. Małżeństwo to dla nich najważniejszy kontrakt w życiu. – To bardzo precyzyjnie sformułowana umowa, kobiety starają się jak najwięcej w niej dla siebie zastrzec. Najtrudniej jest wynegocjować prawa rodzicielskie, bo w islamie dziecko zawsze zostaje z ojcem albo jego rodziną – wyjaśnia Ola.

Kobiety zwracają też baczną uwagę na przedślubne prezenty przyszłego małżonka. Im cenniejsze, tym lepiej – nie mogą bowiem wierzyć mężczyznom na słowo. – Gdy są zakochani, starają się być mili i uroczy, ale trzeba pamiętać, że w krajach arabskich mężczyzna może się rozwieść w kilka minut i zostawić kobietę z niczym. W kontrakcie nie można zastrzec za to, że mąż nie będzie w przyszłości mieć drugiej (trzeciej i czwartej) żony, bo Islam na to pozwala, a umowa musi być zgodna z jego zasadami; negocjacjom podlega tylko zapis, że w przypadku kolejnego ślubu kobieta może zażądać rozwodu.

Koszmar Europejki

– Drugie czy trzecie żony muzułmanów to kwestia, która Europejki przeraża. A faceci w ZEA poślubiają nową kobietę średnio co dekadę, bo po prostu ich na to stać – mówi autorka „Beduinek”. W islamie każda z żon musi mieć zapewniony byt na tym samym poziomie. Mieszkanie, samochód, drogie upominki – jeśli kupowane są jednej – muszą być sprezentowane pozostałym. – Wiele żon godzi się z faktem, że w życiu męża pojawia się nowa kochanka czy żona. Żartują między sobą na ich temat, a nawet, znając preferencje partnerów, same szukają dla nich odpowiednich kobiet. Najgorszym koszmarem pani domu jest jednak moment, gdy nową żoną zostaje… służąca – wyjaśnia Chrobak.

W ZEA coraz częściej dochodzi do rozwodów. Szczególnie gdy żona uważa, że mąż nie zaspokaja jej potrzeb, nie potrafi o nią zadbać. – Można się zastanawiać, na ile te Arabki są materialistkami. Ale żądając prezentów czy pieniędzy, chcą przede wszystkim wynagrodzić sobie inne ograniczenia i zabezpieczyć na przyszłość – mówi autorka. Coraz częściej zmęczeni wymaganiami materialnymi i oczekiwaniami są także sami mężczyźni. Dlatego biorą sobie za żony kobiety z Somalii, Maroka, Jemenu czy Arabii Saudyjskiej – są skromne, potulne i zwykle wdzięczne. Łatwiej je też kontrolować.

Tu wszystko jest dla mężczyzn

Stąd niepokój rządu ZEA – staropanieństwo staje się tu plagą. Bo o ile obywatel Emiratów może ożenić się z imigrantką, o tyle miejscowa kobieta za obcokrajowca wyjść nie może. – Tu świat jest dla mężczyzn, im wolno wszystko. Od najmłodszych lat nie muszą się tłumaczyć, dokąd i na jak długo wychodzą z domu, nikt ich nie nadzoruje, nie wymaga od nich. Po ślubie sytuacja niewiele się zmienia – dodaje autorka i jak mówi, młodzi Emiratczycy są tu „zeuropeizowani” i trudno utrzymać im odseparować świat religii od wpływów Zachodu. Z jednej strony alkohol, seks bez ślubu są zakazane, z drugiej dostajesz je, kiedy tylko chcesz. Chrobak wyjaśnia: – Jeśli tylko masz pieniądze, dostępność do klubów, kobiet i łatwego życia jest tu niewiarygodnie łatwa. Emiraty to kraj podwójnych standardów. A to kusi także Europejczyków. Znam wielu, którzy zaciągają gigantyczne kredyty, bo marzą, żeby chociaż na trochę móc w ten sposób żyć.

Podziel się:

artykułnewsweekwywiad

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *