Wywiad

Jak bańka mydlana – pierwszy wywiad, który stał się zalążkiem książki


Podziel się:

z: Onet Wiadomości

Jak bańka mydlana

Katarzyna Kantner/Onet: Jak trafiłaś do Emiratów?

Aleksandra Chrobak: Trafiłam tu z Anglii, gdzie mieszkałam 3 lata. Pewnego dnia, kiedy depresyjna pogoda znowu zmusiła mnie do ubrania trenczu, zdecydowałam, że czas wyjechać. Zawsze ciągnęło mnie na Bliski Wschód – studiowałam religioznawstwo ze specjalnością islam i iranistykę. Dostałam pracę jako stewardesa w liniach lotniczych Etihad i trzy miesiące później byłam już w Abu Dhabi.

Wiele dziewczyn marzy o tym zawodzie.

Latanie ma swoje dobre strony, ale szybko straciłam do tego serce. Jesteś tylko łatwo zastępowalnym numerem. Powiedziano nam, że nie ma urlopów macierzyńskich. Jeśli jesteś w ciąży, po prostu cię zwalniają, jest tysiąc innych kobiet na twoje miejsce. Oczywiście, o ile jesteś mężatką – inaczej jest to nielegalne i możesz trafić do więzienia. Linie lotnicze, owszem, zapewniają pensję i mieszkanie, ale mają też kontrolę nad życiem osobistym i bezpardonowo to wykorzystują.

Co było dalej?

Ścieżki moje i Etihadu rozeszły się. Pracując w liniach jest się pod kloszem – teraz musiałam wszystko załatwiać sama. W Emiratach da się żyć na własną rękę, ale wymaga to determinacji. W końcu znalazłam pracę w administracji, odpowiednika polskiego NFZ.

Myślę “Emiraty”, widzę tylko nowoczesne wieżowce i pustynię. Nie nudzi Cię ten krajobraz?

Kiedy przyjechałam, widziałam tylko piasek i szkło. Mówi się, że przez pierwszych sześć miesięcy nienawidzi się tego miejsca, a potem zaczyna się je kochać. To prawda. Ja tak naprawdę pokochałam ten kraj, kiedy zamieszkałam w Abu Dhabi. Nie lubię Dubaju, miasta grzechu, jak je żartobliwie nazywam. To miasto blichtru, całonocnych imprez, łatwego seksu i burczących lamborghini. Abu Dhabi jest bardziej zorientowane na naturę, a zamieszkane głównie przez Emiratczyków, w przeciwieństwie do Dubaju. Zaczęłam uczyć się arabskiego, chodzić na lokalne uroczystości. Do pracy częściej niż żakiet wybieram arabskie wyszywane suknie. Sądzę, że to państwo ma do zaoferowania znacznie więcej niż pieniądze i sportowe samochody, o ile komuś chce się poznać tutejszą kulturę.

A jak wygląda życie mieszkających tu obcokrajowców?

Życie imigranta łączy się z jakimś poczuciem nierealności – piękna pogoda dająca poczucie wiecznych wakacji, plaża praktycznie 12 miesięcy w roku, wysokie pensje, brak podatków (co z kolei oznacza brak emerytur). Uzyskanie obywatelstwa jest prawie niemożliwe. Jeśli stracisz pracę, nie dostaniesz wizy i będziesz musiał wyjechać. To daje wrażenie bańki mydlanej, która może pęknąć. Nie ma deszczu. Po jakimś czasie, kiedy odwiedza się Europę, czuje się zimno, widzi ciężko pracujących ludzi z prawdziwymi problemami – większymi niż wybór hotelu, do którego pojedziesz na weekend – człowiek zdaje sobie sprawę z gorzkiej realności życia poza Emiratami.

Czy jako młoda, wykształcona Europejka czujesz, że jakoś drastycznie różnisz się od tutejszych kobiet?

Zjednoczone Emiraty Arabskie różnią się pod tym względem znacznie od np. Arabii Saudyjskiej. Tu kobiety mają takie same szanse edukacyjne jak mężczyźni, powiedziałabym nawet, że jest więcej studentek niż studentów. Uczę dwójkę dzieci. Dziewczynka, Shamsa ma 7 lat, a ja muszę jej po angielsku tłumaczyć, co to jest masa i materia. Edukacja jest czymś, co świadczy o statusie rodziny – rodzice wysyłają swoje dzieci do dobrych prywatnych szkół, które kosztują krocie. Dla dziecka w pierwszej klasie to na przykład 20 tys. dirhamów za semestr (ok. 17 tys. zł – przyp. red.). Wielu Emiratczyków wysyła dzieci za granicę, choć raczej są to synowie.

Wygląda na to, że mają ogromne parcie na edukację.

Tak, ale to jest wykształcenie techniczne – biznes, informatyka i różne gałęzie IT. Najbardziej “humanistyczne” są human resources. Stawia się na praktyczne kierunki. Szejk Zayed, który zakładał ten kraj, miał ideę państwa oświeconego. Chodziło o coś więcej niż zrobienie pieniędzy na ropie – chciał zabezpieczyć swój naród i zapewnić mu dobrą pozycję biznesową, aby był gotowy na moment, gdy ropa się skończy.

Co się dzieje, gdy taka wykształcona dziewczyna wychodzi za mąż?

Kobiety mają ogromne oczekiwania. Żądają od przyszłego małżonka milionowych posagów i samochodu. Skutek jest taki, że Emiratczycy często wolą żony z Jemenu czy Arabii Saudyjskiej, które nie będą pragnęły tak wiele i będą bardziej skupione na życiu rodzinnym. Stąd wysoki odsetek starych panien, bo Emiratka w zasadzie nie ma możliwości poślubienia nie–Emiratczyka. Kobiety się emancypują, co przejawia się także w dużej liczbie rozwodów – tak kończy się ok. 30 proc. związków. Aranżowane małżeństwa już nie zadowalają.

A są tam jakieś feministki?

Tu nie ma o co walczyć. Kobiet mają dostęp do wysokich stanowisk rządowych i biznesowych. Kulturowo, owszem, mężczyźni mają większe prawa, ale już założyciel Emiratów, szejk Zayed w latach 50. i 60. wprowadzał rewolucyjne zmiany. Mówił np. o tym, że kobieta nie powinna być sprzedawana mężczyźnie jak towar, ale powinna pracować i dokładać coś do wspólnego dobra, które tworzą jako rodzina. Widział kobietę jako równorzędną partnerkę mężczyzny i tak kształtował swój naród.

Niby tak, ale jednak istnieją pewne uciążliwe obostrzenia, np. odnośnie ubioru.

Tak naprawdę są to jedynie abaje (czarne szaty noszone na ubraniu – przyp. red.), choć w zasadzie nie ma takiego przymusu. Widziałam Emiratki w dżinsach, co było dla mnie szokiem. Wszelkie naciski mają raczej kulturowy, obyczajowy charakter – wywiera je rodzina, a nie prawo. W wypłatach ze strony państwa nie ma wielkich różnic. Na menedżerskich stanowiskach mężczyźni zarabiają więcej, ale widziałam kobiety menedżerki zarabiające 50 tys. dirhamów (ok. 42 tys. zł – przyp. red.) i to nie na bardzo wysokich stanowiskach. Nie są ciemiężone, a jeśli Emiratka siedzi w domu, mężczyzna płaci jej pensję.

Czy państwo w jakiś sposób ingeruje w prywatne życie obywateli?

Zdecydowanie widać podział na sferę prywatną i publiczną. Nikt nie będzie się wtrącał w twoje prywatne życie, w to, czy mieszkasz z partnerem, ani w nic, co dzieje się w twoich czterech ścianach, ale w sferze publicznej pewnych rzeczy się nie robi. Picie alkoholu jest dopuszczalne, są bary, dyskoteki, nawet sklepy monopolowe. Piją imigranci i Emiratczycy – nikt nie robi z tego halo, dopóki ktoś trzyma się pewnych granic, np. nie awanturuje. Młodzi spotykają się, chodzą ze sobą. Jeśli siedzisz z dziewczyną w kafejce, nikt do ciebie nie podejdzie i nie zapyta, czy to twoja siostra, czy żona. Są pary, które mieszkają razem. W tych kwestiach znów presja jest raczej ze strony rodziny niż społeczeństwa.

No dobrze, a co z głośnymi ostatnio przypadkami gwałtów na kobietach z Zachodu?

Emiratczykom bardzo trudno uwierzyć w brak zgody na seks ze strony kobiety, która piła z facetem alkohol i była z nim sam na sam. Tu granice są inne – toleruje się takie zachowania, ale ich nie pochwala ani nie uznaje za normę. Tu kobieta, przynajmniej w powszechnym wyobrażeniu, nie robi takich rzeczy ze znajomym, więc jeśli zgadza się na tego typu aktywności, to akceptuje jednocześnie ich seksualne konsekwencje. Jeśli idziesz z chłopakiem sama do jego domu lub hotelu po wypiciu alkoholu, to nie jesteś później wiarygodna, mówiąc, że nie chciałaś seksu i niczego nie możesz udowodnić. Jeśli ktoś tego nie rozumie i nie bierze pod uwagę tych uwarunkowań, nie ma czego szukać w Emiratach.

A jak wygląda kwestia małżeństw Emiratczyków z kobietami z Zachodu?

Jeśli chodzi o facetów, to rzadko mają poważne plany względem nich. To ryzykowne. Żona może np. nie dostosować się do rodziny, zażądać rozwodu i zabrać dzieci. Znam szczęśliwe i nieszczęśliwe Europejki, żony Emiratczyków. Jeśli do małżeństwa dojdzie, kobieta na pewno będzie zabezpieczona finansowo, dostanie od męża własny dom i pensję za bycie gospodynią domową. Z drugiej strony panowie żyją własnym życiem, spędzają czas z grupą przyjaciół na jeździe quadami czy wyścigach samochodowych. Czas spędzany z żoną traktują jako miły, bo miły, ale jednak obowiązek. Taki był tu zawsze model rodziny – ona w domu, on w sferze publicznej. To się będzie zapewne zmieniać, ale powoli.

Miałaś jakieś propozycje matrymonialne?

Jeśli facet myśli o tobie poważnie, to zaproponuje ślub szybko, matka zaprosi cię do domu, pozna i będzie rozmawiać o ślubie. Jeśli nie masz rodziny, to będzie to uzgadnianie z tobą, bez udziału faceta, jakby go tam w ogóle nie było. Idąc do domu emirackiego i tak nie widzisz mężczyzn, siedzisz w części dla kobiet. Miałam dwie oferty małżeństwa. Pewnego dnia podszedł do mnie mężczyzna i się oświadczył. Myślałam, że to żart i uprzejmie odmówiłam. Zaczął dla mnie zostawiać prezenty. Po kilku dniach pojawiła się jego matka, bardzo ciepła i sympatyczna kobieta w czarnej, koronkowej zasłonie na twarz, z dłońmi pomalowanymi henną i zaprosiła mnie do domu. Niesamowite doświadczenie. Propozycję małżeństwa musiałam niestety odrzucić, niemniej wciąż się czasem odwiedzamy.

A można się poznać bez pośrednictwa matki, na przykład umówić z dziewczyną spotkaną na ulicy?

Jeśli nie przez rodzinę, to Emiratczycy poznają się w centrach handlowych – przestrzeni, gdzie płcie bez problemu mogą się mieszać. Wiele razy byłam świadkiem dawania numeru. W takich przypadkach facet idzie za kobietą i mruczy numer telefonu. Czasem dzieje się to, kiedy samochód stoi na światłach, innym razem w kawiarni. Emiratczycy mają duże poczucie dumy, są dość dyskretni i nigdy nie będą się narzucać, jeśli kobieta nie jest zainteresowana. Niestety, takie zabiegi mają na celu głównie zyskanie kochanki. Nie można o tym zapominać.

Mówiłaś, że bywasz na emirackich weselach. Jak one wyglądają?

Jestem zaprzyjaźniona z kilkoma rodzinami i często się odwiedzamy. W tradycyjnej rodzinie życie pań koncentruje się na odwiedzinach koleżanek, dzieciach i weselach. Osobno bawią się mężczyźni, osobno kobiety, czasem też w innych miejscowościach. W zależności od zamożności rodziny przyjęcia są organizowane w hotelach, lokalach ślubnych lub rozstawianych na tę okazję tradycyjnych namiotach. Kobiety ściągają wtedy abaje i pokazują biżuterię oraz piękne, błyszczące, często europejskie suknie, bardzo głęboko odsłaniające dekolt i podkreślające kształty ciała. To coś zupełnie odwrotnego niż na zewnątrz. Jako że są tam tylko panie, czują się swobodnie. Matrony mogą obserwować panny i oceniać, czy warto mieć je za synowe. Jeśli znajdą odpowiednią dziewczynę, rodziny bliżej się poznają i, przy obopólnej zgodzie, może dojść do małżeństwa, stąd naprawdę niesamowite kreacje i makijaż. Panie tańczą i jedzą między innymi tradycyjnie wielbłądy z ryżem. Potem wchodzi panna młoda, potem odbiera ją pan młody i to jest koniec.

A jak wygląda kwestia liczby dzieci czy antykoncepcji?

Średnia liczba dzieci w rodzinie to sześcioro, w starszym pokoleniu pewnie około dziesiątki. Antykoncepcja jest dostępna, podobnie jak aborcja i prawo do niej jest egzekwowane. Dopuszcza się ją w wypadku zagrożenia życia matki lub uszkodzenia płodu. Ustawa jest taka jak u nas, ale z pominięciem gwałtu.

A śmierć? Czy ona jest w życiu publicznym do tego stopnia nieobecna, co u nas?

Bardziej. To jest w ogóle tabu. O tym się tak naprawdę nie mówi. Nigdzie nie zobaczysz zakładów pogrzebowych, cmentarze są ukryte. To nie jest taki kraj, gdzie w reklamach czy w mediach są poruszane problemy społeczne. Nie ma debat społecznych, bo o pewnych rzeczach mówi się tylko w zamkniętych kręgach, między sobą.

A troska o urodę? Jest tam w ogóle coś z europejskiego kultu ciała?

Jest pewien problem z nadwagą, szczególnie wśród dzieci i młodych. To jest przedmiot gorących dyskusji i ogromny problem społeczny. Emiratczycy mają normalne zajęcia fitness czy siłownie, ale są w nich wydzielone części dla kobiet.

Zakładam, że solariów nie ma.

Nie, tutaj chce się być białym. W ramach makijażu ślubnego bieli się twarz. Na jednym z wesel, kiedy się przygotowywałyśmy, najmłodsza dziewczynka upudrowała się. Matka powiedziała do niej: “Wyglądasz strasznie”. Dziewczynka spojrzała na mnie smutno, przytuliła się do mamy i coś do niej powiedziała. Pytam, co się stało, a matka mówi: “Ona nie chce być taka ciemna. Chciałaby być biała jak ty”. Tu – podobnie jak w całej Azji – im jesteś ciemniejszy, tym jesteś z niższej klasy społecznej.

Na blond się chyba nie farbują?

Farbują się, ale nie zobaczysz tego pod hidżabem (kwadratowa chusta noszona na włosach – przyp. red.). Widziałam bardzo wiele takich pań.

Czy da się tu zauważyć obsesję na punkcie kultury zachodniej, która jest tak wyraźna np. w Japonii?

Emiratczycy są bardzo dumni ze swojej własnej kultury. Są oczywiście pewne fascynacje. Widziałam sporo młodzieży w ubraniach w stylu rockowym – jeansy, trampki, ekstrawagancko przycięta grzywka… Widziałam parę dziewczyn, które w ogóle nie były zakryte, a do tego miały krótko przycięte włosy w stylu punk. No i zachodnie marki. Jeśli kobieta nie jeździ na zakupy do Londynu, to już nie należy do pewnej klasy społecznej. Torby Chanel czy buty YSL są wyznacznikiem statusu społecznego. Kobiety są ubrane na czarno, więc czym się mają wyróżnić? Butami i torebką! Są w stanie wydać na torebkę 60 tys. dirhamów (ok. 50 tys. zł – przyp. red.). Nawet biżuteria musi być od Cartiera.

Kobiety mają torebki. A mężczyźni? Zazwyczaj noszą takie same białe szaty.

Mają tablice rejestracyjne – im mniejszy numer, tym bogatszy właściciel. Normalnie rejestracja ma 5 cyfr, dwucyfrową można kupić za ok. 5 milionów dirhamów (ponad 4 mln złotych – przyp. red). Jeśli widzisz rejestracje z jedną, dwoma lub nawet trzema cyframi, to raczej nie trąbisz na taką osobę. “Jedynkę” ma władca Dubaju, szejk Maktum. Na drogach królują samochody z napędem na 4 koła – im większy, tym lepszy. Tu benzyny się przecież nie liczy. Są subkultury motorowe, bo oni bardzo lubią zabawki – quady, harleye. Oczywiście, wszystko jest oryginalne, z Harleya. Są nawet gangi motorowe. Popularne są też wyścigi quadów czy samochodów na wydmach, zaraz obok wyścigów wielbłądów, oczywiście…

Trudno jest być niemuzułmaninem w Emiratach?

Islam, owszem, jest w emirackich sercach, ale niemuzułmanin absolutnie nie czuje religijnej presji. Emiratczycy identyfikują się z islamem, ale jest to osobiste doświadczenie. Nikt tym nie epatuje, szczególnie w miastach takich jak Dubaj. Abu Dhabi jest bardziej tradycyjne. Inne kraje, takie jak Arabia Saudyjska, uznają Emiraty za kraj wolny, zeświecczony i konsumpcyjny, dlatego w weekendy i święta na drogach roi się od tablic rejestracyjnych z Arabii Saudyjskiej.

A co z religijnością ludową? Czy wierzy się tam w magię albo duchy?

Oczywiście – w dżinny. Dżinny są tu na porządku dziennym. Poza tym ktoś cię może na przykład przekląć. Możesz też paść ofiarą złego oka. Jeśli ktoś kogoś pochwali, mówi się “mashallah”. To słowo, któremu w języku polskim mogłoby odpowiadać powiedzenie “dzięki bogu!” albo “z woli bożej”. Jeśli ktoś cię chwali, podkreślasz, że to nie twoja zasługa, co ma przeciwdziałać ewentualnemu “złemu oku”. Bywają osoby, które wróżą lub odczyniają uroki. Młode pokolenie jest bardziej racjonalne. Ostatnio kolega opowiadał mi, że jego babcia dużo mówi o dżinnach, ale on tak naprawdę nie wie, co o tym myśleć.

W czym przejawiają się kontrasty między młodymi i starymi?

Widziałam starszą panią w tradycyjnej, beduińskiej masce zasłaniającej część twarzy. Ręce miała czarne od henny i trzymała w nich iPhone’a. To był najnowszy model specjalnie oprawiony w złoto. Jestem pewna, że nie potrafiła się podpisać. Prawdopodobnie wychowała się na pustyni i pewnie urodziła z jedenastkę dzieci… Starsi ludzie, zwłaszcza kobiety, często są niepiśmienni. W ciągu ostatnich 40 lat dokonał się ogromny skok cywilizacyjny, stąd to starcie – wcześniej były tu wielbłądy i namioty.

Czyli z jednej strony są młode dziewczyny w dżinsach studiujące na uniwersytetach, a z drugiej ich babcie pamiętające czasy mieszkania w namiotach na pustyni?

Duża część kobiet ma ambicje i che pracować, ale w starszym pokoleniu trudno znaleźć panią, która chciałaby iść do pracy, mając do dyspozycji kierowców i służbę. To w ogóle kraj rozdarty między dawnym modelem życia a nowoczesnością.

Masz jakiś kontakty z tym starszym pokoleniem?

Panie są bardzo serdecznie. Wydawałoby się, że trudno mi się będzie porozumieć ze starszą kobietą wychowaną w innej kulturze, tymczasem bardzo lubię z nimi rozmawiać. Młodzież bardzo zadziera nosa, ale panie? Do rany przyłóż. Możesz sobie z nimi pożartować po arabsku, mają fantastyczne poczucie humoru. W ogóle – fajne babki.

A jaki jest stosunek społeczeństwa do starości?

Bardzo starych ludzi raczej nie widać, po pierwsze ze względu na klimat. Siedzą w domu. Starszych się tutaj nigdzie nie oddaje. Z drugiej strony to nie jest taka kultura, gdzie się pokazuje niepełnosprawność czy starość. Takich ludzi trudno zobaczyć, bo to jest bardzo wstydliwe. Prawie nie ma psychologów – absolutnie nie cieszą się popularnością. Choroba psychiczna jest tu tabu. Ludzie wstydzą się przyznawać do słabości.

A co z biedą i przestępczością? Czy istnieje coś takiego jak slumsy?

Te slumsy nazywają się: obozy dla fizycznych pracowników. Przyjeżdżają z Pakistanu, Indii i Bangladeszu, żeby budować mosty i drogi. Co do przestępczości, jeśli coś przeskrobiesz, zostajesz wydalony. Imigrantów traktuje się inaczej niż w Europie – nie ma głaskania po głowie. Ktoś złamie prawo, coś mu się nie podoba – wylatuje. Emiraty są bardzo wysoko w ogólnoświatowych rankingach bezpieczeństwa.

Jak wygląda polityka zatrudnienia?

Jest tak zwana emiratyzacja. W każdej firmie musi być zatrudniony określony procent Emiratczyków i mają oficjalne pierwszeństwo przed kandydatami z innych krajów oraz wyższe pensje. Tu tak wspiera się swoich obywateli. Etos pracy jest inny niż w Europie. Ja pracuję w rządowej organizacji i większość moich koleżanek i kolegów to Emiratczycy. Mają lekki stosunek do pracy i obowiązków. Pewnie wynika to z tego, że nie muszą pracować na utrzymanie i są praktycznie niezwalnialni. Rząd właściwie wszystko im oferuje, włącznie z willą czy pieniędzmi na ślub, jeśli obywatel nie ma takich środków. Dlatego tak trudno dostać tu obywatelstwo. Dla przyjezdnych, a nawet urodzonych tu obcokrajowców, jest to praktycznie niemożliwe. Nawet jeśli poślubi się Emiratczyka, można się ubiegać o obywatelstwo dopiero po 5 latach i to tylko jeśli mąż aktywnie to poprze. Także dzieci urodzone z mieszanych małżeństw będą mieć obywatelstwo matki i dopiero później mogą ubiegać się o jego zmianę.

Były jakieś próby konwertowania Cię?

Jedna. Noszę arabskie sukienki, na które Emiratki dodatkowo zakładają abaję. Jedna ze starszych pań z wesela, na którym byłam, zapytała, dlaczego ja jej nie noszę. Odpowiedziałam: “Bo nie jestem muzułmanką”. Ona na to: “Dlaczego? Przecież masz dobre serce i byłabyś bardzo dobrą muzułmanką. Coś tak w sercu czuję, że przejdziesz na islam. Byłabyś szczęśliwa. Przechodząc na islam, nie masz już żadnych problemów ani zmartwień, bo wiesz, że wszystko będzie dobrze”. Zapytała mnie, czy chcę iść do raju. Odpowiedziałam na to, że tak, oczywiście! Wzięła mnie za rękę i powiedziała: “Powtarzaj za mną: la ilaha illa Allah…”. Jestem religioznawcą, wiem, jak po arabsku brzmi tekst szahady… To modlitwa, którą wypowiadasz, przechodząc na islam. Można to porównać do chrztu.

A czy do tego nie trzeba świadków?

No tak, były tam trzy osoby. Więc mówi: “Powtarzaj! Powtarzaj!” i śmieje się do mnie. Wymigałam się. Wiem, że zrobiła to ze szczerego serca.

Co najbardziej podoba ci się w Emiratczykach?

Mają doskonałe maniery, szacunek do siebie i innych. Są grzeczni i powściągliwi niezależnie od tego, co myślą. Kochają swoją tradycję i są z niej dumni.

Myślałaś kiedyś o tym, jakby to było urodzić się Emiratką?

Jeśli chodzi o tożsamość, z nikim nie chciałabym się zamieniać, ale lubię poznawać inne kultury. To taka namiętność do podróży i poznawania świata

Podziel się:

onetwywiad

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *